Brzoza królewska
Brzoza królewska (norw. Kongebjørka) – brzoza rosnąca w Glomstua na obrzeżach norweskiego miasta Molde, znana jako symbol oporu przeciwko agresji niemieckiej w 1940 roku[1].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Po ataku wojsk niemieckich na Norwegię dochodziło do nalotów Luftwaffe na norweskie miasta. 28 kwietnia 1940 roku, w czasie jednego z takich nalotów, którego celem było Molde, król Norwegii Haakon VII oraz jego syn, książę Olaf, następca tronu, przeczekali atak na otwartym, zadrzewionym terenie na obrzeżach miasta, stojąc pod jedną z rosnących tam brzóz[1]. W wyniku tego wydarzenia, zarejestrowanego na fotografii, brzoza ta stała się znana w Norwegii jako tzw. „brzoza królewska”[1]. Zaczęto ją traktować jako symbol oporu przeciwko okupacji kraju przez Niemców[1]. W 1940 roku drzewo stało się tematem wiersza poety Nordahla Griega pt. Kongen („Król”)[1].
Oryginalne drzewo nie istnieje, w 1982 roku król Norwegii Olaf V posadził w tym samym miejscu nową brzozę, również nazwaną królewską[1]. W 1997 roku utworzono wokół niej tzw. Las Pokoju (norw. Fredslunden), symbolizujący walkę o wolność, pokój i ludzką godność[2]. W 2012 roku miejsce, gdzie rośnie nowe drzewo, zostało po raz pierwszy odwiedzone przez norweskiego następcę tronu, księcia Haakona, i jego małżonkę, księżnę Mette-Marit[1].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g Kronprinsparet ved Kongebjørka. aftenposten.no, 26 maja 2012. [dostęp 2012-07-02]. (norw. bokmål).
- ↑ Kongebjørka og Fredslunden. norway.com. [dostęp 2012-07-02]. (norw. bokmål).